Ekran başında spor müsabakalarını izlerken erkek sporcuların çoğunun bacağında kıl olmadığı dikkatinizi çekmiştir. Futbolcular, atletler, bisikletçiler, yüzücüler gibi farklı spor branşlarındaki erkek sporcuların istenmeyen tüylerinden kurtulmalarının birçok nedeni var.

Aerodinamik: Kıllar, deri ile hava arasındaki sürtünme kuvvetini arttırlar. Kıllardan temizlenmiş bir deri ve hava arasındaki sürtünme kuvveti azalacağından sporcunun hızı artar. Böylece futbolcular, basketçiler ve atletler daha hızlı koşar, bisikletçiler ise daha hızlı pedal çevirebilirler. Bu grup sporcular sadece bacak kıllarını aldırırken yüzücüler tüm vücutlarındaki kılları temizliyorlar. 1 salisenin bile önemli olduğu yüzme sporunda da vücut ve su arasındaki sürtünme etkisini azaltmak çok önemlidir. Suyun vücuttan mümkün olabilen en az dirençle kayabilmesi için yüzücüler kıllarından arınıyorlar.

Yara Bakımı ve Yara İyileşmesi: Spor yaralanmalarında yaraya hızlı müdahale edebilmek önemlidir. Bacaklarda düşme sonucu yara oluşması başta bisiklet sporu olmak üzere futbol ve teniste de oldukça sık görülür. Yara pansumanı yapılırken bölgenin önceden kıldan arındırılmış olması ilk müdahaleyi kolaylaştırır ve yaranın mikrop kapmadan daha çabuk iyileşmesi sağlanır.

Konfor: Yüzücüler, atletler ve bisikletçilerin giydikleri mayo ve taytlar vücudu çok sıkı bir şekilde   saran malzemelerden üretilmiştir. Bunlarım giyilmesi ve çıkarılması bile oldukça zordur. Bu sıkı kıyafetlerin içinde kıllar gibi fazladan bir katman cilt ve kıyafet arasında daha fazla sürtünmeye ve rahatsızlığa sebep olur.

Hijyen: Terlemeye bağlı oluşabilecek kötü kokuyu önlemek için başta atletler olmak üzere efor gerektiren sporları yapan birçok sporcu koltuk altlarındaki kılları aldırıyorlar.

Ferahlık Hissi: Özellikle yaz sıcağında yapılan müsabakalarda ter sporcunun kıllarına yapışarak hava temasının azalmasına neden olur. Bu da sıcaklarda serinlik ve ferahlama hissini ortadan kaldırır.

Masaj Kolaylığı: Bacak masajı başta bisikletçiler olmak üzere birçok sporcu için elzemdir. Kılların temizlenmiş olduğu bacaklara masaj çok daha kolay uygulanır. Hem masör için hem de kılların neden olabileceği acı hissi ortadan kalkmış olduğundan sporcu için kolaylıktır.

Estetik: Vücut geliştiriciler, kaslarının belirgin bir şekilde gözükmesi için kasların olduğu vücut bölgelerindeki kıllarını temizlemeyi tercih ediyorlar.

Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı farklı spor dallarıyla uğraşan erkek sporcular istenmeyen tüylerden kurtulmak zorunda kalıyorlar. Antrenman gibi günlük yaşamlarının önemli bölümünü sporla geçirdiklerinden istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin ve kalıcı yöntemi olarak lazer epilasyonu tercih ediyorlar. Erkek sporcular arasında oldukça yaygın olan lazer epilasyon estetik kaygılardan çok yukarıda belirtilen zorunlu sebeplerden kaynaklanmakta.

Yükleniyor...